Temat dziesiątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Rola wybranych czynników angiogennych w nadciśnieniu ciążowym i hipotrofii płodu”. W tekście opisano czynniki VEGF, PIGF, angiopeptynę 1 i 2, leptynę i IL-10 biorące udział w angiogenezie, a przez które może zostać wywołane nadciśnienie ciążowe oraz hipotrofia płodu.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W tekście pt. „Położnik i ginekolog lekarzem całej kobiety. Ziarnica złośliwa a ciąża” eksperci wskazują, że ziarnica złośliwa, czyli chłoniak Hodgkina występuje w Polsce rzadko, lecz odsetek przeżyć 5–10-letnich u chorych po roku 2000 wynosi ok. 90%. Podkreślają jednak, że w ostatnich latach w krajach wysoko rozwiniętych liczba zachorowań wzrasta. W opracowaniu znajdą Państwo opis przypadku pacjentki oraz opis objawów.
Na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się problem, jakim jest ciąża pozamaciczna, zwana także ektopową. To przypadek, w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza obrębem błony śluzowej macicy. Niestety, rozpoznanie ciąży pozamacicznej jest trudne i często następuje, gdy stan pacjentki jest niestabilny. Zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne i wiąże się z nim zagrożenie życia. W tekście opisane zostały metody leczenia, rodzaje ciąż pozamacicznych oraz objawy podzielone na trzy stadia. Ponadto przedstawiono opis dwóch przypadków pacjentek leczonych różnymi sposobami. W jednym z nich pacjentka była leczona metotreksatem, w drugim chorą poddano laparoskopii.
Metotreksat stosowany w leczeniu farmakologicznym to alternatywa dla leczenia operacyjnego. Wykazuje on wysoką skuteczność. Podawany jest domięśniowo, w obliczanej indywidualnie dawce. Terapię metratekstatem stosuje się w różnych umiejscowieniach jaja płodowego i daje ona najlepsze rezultaty do 6 tygodnia trwania ciąży.
Laparoskopia oraz laparotomia służą usunięciu jaja płodowego, które rozwija się w nieprawidłowym miejscu. Jak piszą eksperci „w przypadku ciąży jajowodowej stosuje się nacięcie jajowodu (salpingektomia) lub usunięcie jajowodu (salpingotomia)”, przy czym podkreśla, że laparoskopia jest skuteczniejsza w przypadku kobiet stabilnych hemodynamicznie. Do zalet laparoskopii zalicza się mniejszą utratę krwi podczas zabiegu, krótszy czas trwania zabiegu oraz pobytu w szpitalu i niższe zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Laparotomia stosowana jest z kolei u kobiet niestabilnych dynamicznie.