Temat siódmego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Znaczenie diety w prewencji i terapii cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciążowej z uwzględnieniem aspektów profilaktyki w ginekologii wieku rozwojowego”. To aktualny temat ze względu na stale rosnącą liczbę chorych na cukrzycę.
W związku z dużą liczbą zachorowań na cukrzycę typu II należy zwrócić uwagę na to, że wśród nich znajdują się także ciężarne oraz kobiety otyłe, którym grozi cukrzyca ciążowa. Autorzy opracowania podkreślają, że żywienie jest podstawą w leczeniu cukrzycy typu II, także dla kobiet z cukrzycą ciążową.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Polecamy również artykuł pt. „Czasowe, śródoperacyjne zamknięcie tętnic biodrowych wewnętrznych w przypadku ciąży ektopowej w bliźnie po cięciu cesarskim”. Ciąża ektopowa w takim wypadku jest bardzo rzadka, lecz lekarze coraz częściej spotykają się z nią w swojej praktyce ze względu na operacyjne rozwiązywanie ciąż. Jej rozpoznanie może być trudne, a przebieg choroby zróżnicowany.
W dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” omawiamy zespół policystycznych jajników. Przedstawiamy przypadek pacjentki z nieregularnymi miesiączkami, od 3 lat niemogącej zajść w ciążę, cierpiącej na otyłość II stopnia. Kobiety w wieku rozrodczym cierpiące na zespół policystycznych jajników wyróżniają się zaburzoną równowagą hormonalną organizmu, brakiem miesiączek i objawami hiperandrogenemii. Możliwy jest rozwój odporności na insulinę prowadzący do zwiększonej produkcji insuliny oraz hiperinsulinemii. Te wzmacniane są przez często towarzyszącą zespołowi policystycznych jajników otyłość (występuje ona u aż 50% chorych kobiet). Poprawę stanu w PCOS może przynieść redukcja masy ciała.
Z kolei w dziale „Przypadek kliniczny – położnictwo” prezentujemy opis przypadku pacjentki, u której stwierdzono przedwcześnie oddzielone łożysko. Jest to powikłanie, które występuje w około 1% porodów. Przedwczesne oddzielenie łożyska może dawać bardzo zróżnicowane objawy.
Ponadto przedstawiamy problem, jakim jest poronienie septyczne. W tekście znajdą Państwo etiopatogenezę oraz opis leczenia i diagnostyki w tym przypadku. Zwracamy także uwagę na fakt, że poronienie septyczne może prowadzić do poważnych powikłań.
W rubryce „To wiedzieć powinniśmy” znajduje się tekst pt. „Mastopatia a zmiany morfologiczne i czynnościowe w tarczycy”. Autorzy wskazują, że „zakres zaburzeń w produkcji tyroksyny i całego mechanizmu powiązań z wydzielaniem innych hormonów może prowadzić do patologii dotyczącej wielu narządów”. Jeśli zmiany w wydzielaniu tyroksyny występują przez dłuższy czas, mogą prowadzić m.in. do mastopatii, czyli dysplazji włóknisto-torbielowatej.
Przedstawiamy także najczęstsze błędy, pojawiające się w prowadzeniu pacjentki z wirusem brodawczaka ludzkiego. Częstość występowania HPV jest bardzo wysoka, nie tylko u ludzi, ale i zwierząt. Wirus brodawczaka ludzkiego wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwala na trafne postępowanie.
Godny uwagi jest także artykuł pt. „Ostra niewydolność wątroby i nerek, zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego w przebiegu zespołu HELLP w 34. tygodniu ciąży. Poród przedwczesny – opis przypadku”. U pacjentki z regularnymi czynnościami płodowymi oraz przedwczesnym odpływaniem płynu owodniowego wywołano przedwczesny poród i przeprowadzono cięcie cesarskie. W tekście przedstawiono postępowanie w ostrej niewydolności wątroby i nerek.