Temat dziesiątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Pułapki w diagnostyce ciąży pozamacicznej. Opis przypadku”. Ciąża pozamaciczna wiąże się z wieloma trudnościami diagnostycznymi, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem na ten temat.
Autorzy wskazują na fakt, że z jednej strony do lekarza zgłaszają się kobiety, których stan jest poważny – z krwawieniem z macicy oraz dolegliwościami bólowymi podbrzusza. Z drugiej strony ciąża pozamaciczna wykrywana jest u kobiet, które odwiedzają ginekologa krótko po wykonaniu testu ciążowego. W tekście omówiono przypadek pacjentki z rozpoznaniem ciąży zaśniadowej. Będą mogli zapoznać się Państwo z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych oraz algorytmów przydatnych do odpowiedniej oceny w takich przypadkach.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Krioterapia” znajdą Państwo tekst pt. „Zastosowanie krioterapii w leczeniu neoplazji szyjki macicy”. Autorzy podkreślają konieczność szczegółowej diagnostyki w tym przypadku. Wskazują, że neoplazja szyjki macicy jest bardzo często leczona za pomocą krioterapii, która jest metodą bezpieczną, bezbolesną oraz szybką, ponadto nie wymaga rekonwalescencji pozabiegowej. Ponadto nie wpływa negatywnie na plany prokreacyjne ani przebieg ciąży, co jest dodatkową zaletą.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Niewydolność cieśniowo-szyjkowa”. Lek. med. Urszula Marzec opisuje przypadek 39-letniej pacjentki w 17 tygodniu drugiej ciąży skarżącej się na okresowe pobolewanie w podbrzuszu. Z wywiadu wynikało, że poprzednia ciąża została zakończona w 27 tygodniu. Liczne komplikacje i konieczność ratowania życia pacjentki wymusiły instrumentalne wydobycie płodu oraz łożyska, któremu towarzyszyło duże rozhegarowanie szyjki macicy. Wspomniane działania mogły wpłynąć w tym przypadku na niewydolność cieśniowo-szyjkową.
W rubryce „To powinniśmy wiedzieć” skupiamy się m.in. na przyczynach niepłodności męskiej. Autorzy opracowania przywołują badania Światowej Organizacji Zdrowia, według której o niepłodności mówi się, gdy u aktywnej seksualnie pary, która przez co najmniej rok nie stosuje antykoncepcji, nie dochodzi do zapłodnienia. W Polsce problem niepłodności w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. W tekście znajduje się obszerny opis aktualnych poglądów na przyczyny męskiej niepłodności z podziałem na czynniki wpływające na płodność oraz m.in. przyczyny podwzgórzowo-przysadkowe i jądrowe
W tej samej rubryce znajduje się artykuł pt. „Pokwitanie dziewcząt i pokwitanie przedwczesne”. Dr n. med. Grażyna Jarząbek-Bielecka w ramach wstępu opisuje prawidłowy przebieg pokwitania u dziewcząt, by przejść do omówienia dojrzewania przedwczesnego. Przedstawia wywiad lekarski oraz przyczyny dojrzewania przedwczesnego. Opisuje także przedwczesne dojrzewanie centralne, izolowane przedwczesne thelarche oraz izolowane menarche i przedwczesne pokwitanie niezależne od gonadotropin.