Temat jedenastego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Badanie jakości nasienia. Zwracamy uwagę na zmianę wytycznych dotyczących badania jakości nasienia w 2010 roku. Pozwalają one na osiągnięcie lepszych wyników i możliwości porównania ich między laboratoriami.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „Przypadek kliniczny – położnictwo” znajdą Państwo tekst pt. „Pęknięcie macicy w 17-tygodniowej ciąży powikłanej łożyskiem przodującym i wrośniętym w dolny odcinek macicy z blizną po cesarskim cięciu”. Autorzy wskazują, że ostry brzuch może być objawem pęknięcia macicy. Stan ten charakteryzuje się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, zatrzymaniem stolca i gazów czy obecnością objawów otrzewnowych. Opisany przypadek jest wyjątkowy, także ze względu na fakt zachowania macicy po leczeniu. Blizna po cięciu cesarskim oraz rozwijająca się w niej ciąża po raz kolejny pojawiają się na łamach naszego czasopisma.
Trisomia 13 wyróżnia się spośród innych trisomii (w których możliwe jest urodzenie żywego płodu) zespołem najcięższych wad. Ryzyko jej wystąpienia u dziecka zwiększa się z wiekiem matki. Wady u płodu w przypadku trisomii 13 są bardzo zróżnicowane, lecz zazwyczaj mowa o wadach ciężkich takich jak wady mózgowia, twarzoczaszki i serca. Autorzy opracowania przedstawiają przypadek 32-letniej drugoródki w 11 tygodniu ciąży. Podczas badania USG zauważono m.in. obrzęk tkanki podskórnej na głowie i karku płodu, pojawiło się podejrzenie nieprawidłowej przezierności karku.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zakażenie pochwy. Najczęstsze przyczyny”. Dr n. med. Justyna Radkiewicz oraz dr n. med. Sławomir Sikora wskazują, że pochwa w warunkach równowagi zasiedlana jest zwykle przez pałeczki kwasu mlekowego, które odżywiają się glukozą, którą metabolizują do kwasu mlekowego i zakwaszają środowisko pochwy do pH powyżej 4,5. Wymieniają także sytuacje, w których równowaga może zostać naruszona, co prowadzi np. do zakażenia pochwy. W opracowaniu przedstawiono opis zakażenia bakteryjnego pochwy, grzybicy pochwy, rzęsistkowicy oraz zakażenia chlamydiami.
Godnym uwagi tematem jest także leczenie nadżerki części pochwowej części macicy, która jest jednym z częstszych schorzeń ginekologicznych. W tekście znajdą Państwo etiologię tego zjawiska oraz opis leczenia z wykorzystaniem kriochirurgii, która stanowi alternatywę dla elektrokoagulacji. Leczenie nadżerki z wykorzystaniem krioterapii „jest bardziej oszczędzające od pozostałych metod, co stanowi istotną zaletę – szczególnie wśród kobiet planujących posiadanie dziecka”.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” znajduje się tekst pt. „Zakażenie endogenne. Prawidłowość diagnostyki a odpowiedzialność szpitala”. Dr Paweł Brzezicki opisuje przypadek pacjentki, który obrazuje fakt, że szpital nie zawsze odpowiada za zakażenie – może być winny nieprawidłowości w leczeniu infekcji. Zakażenie endogenne gronkowcem złocistym zostało wywołane przez bakterie należące do flory bakteryjnej powódki, a sprawa skupiła się wokół nieprawidłowości w leczeniu.