Temat szóstego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” skupia się na płci. Przedstawimy zaburzenia identyfikacji płciowej, wrodzone wady rozwojowe żeńskich narządów płciowych oraz czystą dysgenezję gonad. Zachęcamy do lektury trzech niezwykle ciekawych artykułów.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Zaburzenia identyfikacji płciowej – transseksualizm”. Dr n. med. Grażyna Jarząbek-Bielecka pisze, że „płeć człowieka to zespół cech odróżniających mężczyznę od kobiety, zespół cech organizmu warunkujących jego zdolność do wytwarzania komórek rozrodczych, a także umożliwiających zaplemnienie i wychowanie potomstwa”. Jednak na przynależność płciową wpływa wiele czynników, a narządy płciowe nie są tu decydujące. Autorka wskazuje, że psychiczna sfera płciowości ma tu ogromne znaczenie. W tekście znajdą Państwo objaśnienie pojęcia transseksualizmu, identyfikacji płciowej oraz objawy jej zaburzeń, psychospołeczne aspekty transseksualizmu i możliwości leczenia.
W najnowszym numerze czysta dysgenezja gonad została przedstawiona na przykładzie przypadku 19-letniej pacjentki, skierowanej do szpitala w celu usunięcia szczątkowych gonad. Wychowywana jako dziewczynka, z prawidłowymi żeńskimi zewnętrznymi narządami płciowymi – jedynym sygnałem, który zaalarmował opiekunów był brak miesiączki w okresie dojrzewania. Badania wykazały niezwykle rzadkie zaburzenie odwrócenia płci.
W dziale „Przypadek kliniczny – położnictwo” omawiamy problem, jakim jest hipotonia układu kielichowo-miedniczkowego nerek w ciąży. Powoduje ona poszerzenie dróg odpływu moczu oraz wytworzenia wodonercza. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na hipotonię, a dla lepszego objaśnienia problemu omawiamy przypadek 21-letniej pacjentki, „która zgłosiła się na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć w 26. tygodniu I ciąży z powodu miernie nasilonych dolegliwości bólowych w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowej, zgłaszała także obecność objawów dyzurycznych od 2 dni. Pacjentka skarżyła się szczególnie na częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz oraz ból podczas mikcji”.
W tej samej rubryce prezentujemy przypadek pacjentki cierpiącej na mukowiscydozę. Choroba jaką jest mukowiscydoza, jest wrodzona i uwarunkowana genetycznie, a jej źródłem są mutacje genu zlokalizowanego na chromosomie 7. Do objawów klinicznych należy produkcja zbyt gęstego i lepkiego śluzu, który zaburza funkcjonowanie wszystkich narządów mających gruczoły śluzowe. Dotyczy głównie układu oddechowego, lecz może wpływać także na płodność u chorych. Mimo to eksperci wskazują, że możliwe jest zapłodnienie, jednak ciąża wiąże się z większym ryzykiem powikłań.
Ponadto ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się temat, jakim jest ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim. Nieznane są przyczyny, które sprawiają, że blizna po cięciu cesarskim staje się miejscem implantacji jaja płodowego. Autorzy artykułu zwracają jednak uwagę na coraz częstsze występowanie ciąż ektopowych w bliźnie po cięciu cesarskim.
Zachęcamy także do zapoznania się z działem „To powinniśmy wiedzieć”, w którym Krzysztof Niepytalski przywołuje temat, jakim jest opieka okołoporodowa oraz standardy, których należy przestrzegać w tym zakresie. Wskazuje on, że nieprzestrzeganie standardów opieki okołoporodowej wiąże się z odpowiedzialnością cywilną za błąd w sztuce, a nawet odpowiedzialnością karną.