Temat piątego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” to pessary ginekologiczne. Będą mogli zapoznać się Państwo z dwoma artykułami na ich temat. To coraz popularniejsza metoda, dzięki której można uniknąć leczenia operacyjnego, wiążącego się z ryzykiem powikłań.
Pessar ginekologiczny wyróżnia podobna skuteczność do szwu szyjkowego, jednak nie wymaga on znieczulenia i hospitalizacji, a zabieg można przeprowadzić w gabinecie ginekologicznym. W porównaniu do leczenia operacyjnego jest to tania i bezpieczna metoda leczenia zaburzeń uroginekologicznych. W niniejszym numerze przedstawiamy rodzaje pessarów oraz opis przypadku pacjentki ze śródporodowym pęknięciem szyjki macicy w miejscu po pessarium. Przypadek jest zaskakujący, a eksperci podkreślają, że pęknięcie szyjki macicy podczas noszenia pessara to wyjątkowe zdarzenie.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek ginekologiczny – położnictwo” znajdą Państwo artykuł pt. „Ciąża pozamaciczna. Opis nietypowych lokalizacji”. Ciąża pozamaciczna (ektopowa) charakteryzuje się zróżnicowanym przebiegiem, który może być pozbawiony objawów bądź objawiać się krwawieniem i wstrząsem hipowolemicznym. W tekście znajduje się opis bardzo rzadko występującej ciąży szyjkowej. Eksperci przedstawiają przypadek 35-letniej pierwiastki z bezbolesnym krwawieniem z dróg rodnych w 5 tygodniu ciąży.
W tej samej rubryce opisujemy krwotok podpajęczynówkowy u 37-letniej pacjentki po cięciu cesarskim, która w piątej dobie po porodzie zgłosiła się do Kliniki Neurologii z silnym bólem głowy okolicy czołowej „o charakterze rozpierającym z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami”. Z opracowania dowiedzą się Państwo m.in., że PIH, czyli nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą jest głównym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o krwotok podpajęczynówkowy.
Ponadto na łamach czasopisma pojawia się ciąża heterotopowa, czyli współwystępowanie ciąży pozamacicznej z ciążą wewnątrzmaciczną. Autorzy wskazują, że jest to rzadkie zjawisko związane z leczeniem niepłodności z zastosowaniem ART. Ciąża heterotopowa może zostać łatwo przeoczona, jeśli wcześniej zastosowano wspomniane leczenie, dlatego takie pacjentki wymagają szczególnej uwagi.
„Zespół Cushinga to zespół objawów klinicznych będących następstwem nadmiaru glikokortykosteroidów” – piszą eksperci. Wskazują na jego rzadkie występowanie w ogólnej populacji, tym bardziej u kobiet w ciąży. Ponadto ciąża u pacjentek z zespołem Cushinga także jest rzadkim przypadkiem, za co odpowiadają zaburzenia miesiączkowania i płodności. Gdy już do niej dojdzie jest zazwyczaj powikłana: istnieje ryzyko wcześniejszego porodu oraz stanu przedrzucawkowego, a śmiertelność płodów jest wysoka. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy przypadek pacjentki, u której stwierdzono zespół Cushinga.
Państwa uwadze polecamy także opracowanie pt. „Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim. Opis przypadku”. Blizna po cięciu cesarskim może stać się miejscem rozwoju ciąży, co jest niezwykle rzadkim przypadkiem ciąży pozamacicznej. Może wywołać rozejście blizny, pęknięcie macicy, a w efekcie poważne krwotoki podczas ciąży. W najnowszym numerze przedstawiamy przypadek wczesnej ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim (drugim) w kontekście przeprowadzonej diagnostyki.
Z kolei w rubryce „Z praktyki gabinetu” znajduje się tekst dr Tadeusza Narkiewicza, pt. „Kriochirurgia w ginekologii”. Z lektury artykułu dowiedzą się Państwo m.in., jakie są grupy wskazań do kriochirurgii w ginekologii oraz jak ta metoda sprawdza się w leczeniu złośliwych nowotworów.