Temat czwartego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Nawracające infekcje grzybicze a dieta. Co jeszcze można zrobić?”. Zespół ekspertów w najnowszym wydaniu czasopisma przekonuje, że dieta pozbawiona cukru wpływa nie tylko na utratę wagi, ale może też znacznie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjentki.
Vulvovaginal candidosis to jedna z najczęstszych wizyt pacjentek u ginekologa, z kolei większość infekcji grzybiczych wywołuje Candida albicans. Jest to grzyb, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jednak może dojść do jego nadmiernego rozwoju w wyniku kuracji antybiotykowej lub niewłaściwej diety. Autorzy artykułu podkreślają znaczenie odpowiedniego odżywiania w walce z infekcjami grzybiczymi.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej to jeden z czynników etiologicznych zakażeń dróg moczowych, które są jednymi z najczęstszych zakażeń w ciąży. Ponadto mogą one powodować ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. W rubryce „Przypadek kliniczny – położnictwo” dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek oraz dr n. med. Paweł Rajewski przedstawiają opis przypadku pacjentki, u której w posiewie moczu stwierdzono Pseudomonas aeruginosa.
Pacjentka ta trafiła do szpitala „z powodu osłabienia, gorączki do 39°C z towarzyszącymi bólami lewej okolicy lędźwiowej od kilku dni. W wywiadzie kamica dróg moczowych, nawracające infekcje dróg moczowych, dwukrotne poronienie. Po porodzie drogami natury w 2005 r. stwierdzono w posiewie moczu Pseudomonas aeruginosa”. Podjęto leczenie z powodu odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Polecamy także lekturę artykułu pt. „Niedrożność jelita cienkiego powikłana jego perforacją u płodu w III trymestrze ciąży. Opis przypadku”. Specjaliści wskazują, że wykrycie dokładnej lokalizacji niedrożności jelita za pomocą USG jest niemożliwe, stosuje się za to obrazowanie za pomocą jądrowego rezonansu magnetycznego. Niedrożność jelita cienkiego została omówiona na przykładzie 25-letniej pacjentki, która trafiła do szpitala z powodu słabszego odczuwania ruchów płodu.
Zaawansowany rak jajnika daje objawy w postaci utrzymujących się wzdęć, zaparć, uczucia pełności oraz powiększonego obwodu brzucha. Mogą one początkowo nie wzbudzać niepokoju chorej, dodatkowo brak badań przesiewowych utrudnia wykrycie choroby we wczesnym stadium. W niniejszym wydaniu omawiamy chorobę, którą jest zaawansowany rak jajnika wraz z towarzyszącymi leczeniu dylematami i trudnościami.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem pt. „Krwiak pozaotrzewnowy po porodzie siłami natury u wieloródki”. Autorzy wskazują w nim na rzadkość występowania krwiaków poporodowych oraz opisują charakterystykę przestrzeni Retziusa, z której wywodzi się krwiak pozaotrzewnowy. Wspominają także o jego leczeniu oraz przedstawiają opis przypadku.