Temat trzeciego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Brachyterapia jako element radykalnego leczenia napromienianiem chorej na raka szyjki macicy w stopniu zaawansowania IIB”. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym szerzej omówiono tę istotną kwestię na podstawie przypadku 48-letniej pacjentki z rozpoznaniem raka płaskonabłonkowego szyjki macicy.
Ekspertki wskazują, „że rak szyjki macicy jest dobrym przykładem na pełne wykorzystanie możliwości leczenia napromienianiem”. Możliwe jest w tym przypadku połączenie brachyterapii oraz teleterapii, co wynika ze specyficznej lokalizacji narządów kobiecej miednicy. Brachyterapia polega na umieszczeniu w jamie macicy oraz sklepieniach pochwy aplikatorów z wprowadzonym źródłem promieniowania jonizującego i pozwala na „uzyskanie gruszkowatego, «anatomicznego» kształtu obszaru leczonego wysoką dawką, a szybkie zmniejszenie dawki oszczędza narządy krytyczne”.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W aktualnym numerze objaśniamy także problem, jakim są mięśniaki macicy, które zostały omówione w aż dwóch artykułach. Pierwszy z nich brzmi „Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu z powodu mięśniaka macicy”, z kolei drugi pt. „Mięśniak macicy u trzydziestosześcioletniej nieródki. Opis przypadku”. Mięśniaki macicy dotyczą przede wszystkim kobiet młodych między 35 do 45 rokiem życia w okresie rozrodczym. Dokładną lokalizację tych niezłośliwych zmian ustala się z wykorzystaniem ultrasonografu, co umożliwia podjęcie właściwego postępowania terapeutycznego. Zwrócono także uwagę na fakt, że mogą one wiązać się z powikłaniami ciążowymi, a nawet wewnątrzmacicznym obumarciem płodu.
„Ciąża heterotopowa to współistnienie ciąży wewnątrzmacicznej z obecnością drugiego jaja płodowego poza macicą” – wskazują eksperci w najnowszym wydaniu naszego czasopisma. Jest ona trudna do rozpoznania m.in. ze względu na brak objawów lub ich skąpe występowanie. Ponadto wykorzystywane w tym przypadku USG przezpochwowe nie zawsze pozwala na wykrycie ciąży heterotopowej. Stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne, przy czym leczenie operacyjne uznaje się za standard. W artykule przedstawiono opis przypadku 35-letniej pacjentki, w pierwszej ciąży – około 8 tygodnia, która została przyjęta do szpitala z bólami brzucha, wymiotami i biegunką.
W rubryce „Przypadek kliniczny – położnictwo” opisujemy rzadkie, lecz bardzo groźne bezobjawowe pęknięcie macicy w trakcie porodu. Tym razem przywołujemy przypadek pacjentki ze stwardnieniem rozsianym bez blizny na macicy. Ważne jest rozróżnienie pęknięcia macicy od jego rozejścia w miejscu blizny. Rozejście nie wiąże się z tak dużym zagrożeniem – krwawienie jest mniejsze, dochodzi do przerwania ciągłości mięśnia macicy, ale bez otrzewnej trzewnej. Z kolei pęknięcie macicy wiąże się z pełnościennym przerwaniem ciągłości ściany razem z surowicówką i wymaga cesarskiego cięcia.
Zachęcamy także do zapoznania się z dwoma artykułami na temat diagnostyki ultrasonograficznej. W jednym z nich dokonano omówienia trisomii 13 pary chromosomów, z kolei w drugim diagnostyka ultrasonograficzna pojawia się w kontekście triploidii.