Temat drugiego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” to wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Będą mogli zapoznać się Państwo z dwoma artykułami na ten temat. W jednym z nich omawiamy problem zakażenia HPV w codziennej praktyce ginekologiczno-położniczej, w drugim zaś rozważamy wpływ wirusa na funkcjonalność plemników. Zachęcamy do lektury tych aktualnych i przydatnych w praktyce tekstów.
Bardzo często dochodzi do infekcji wirusa HPV w okolicach genitalnych, przy czym większość osób nie jest tego świadoma, jeśli nie nastąpi rozwój widocznych objawów w postaci brodawek genitalnych. „Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszym wirusowym czynnikiem infekcyjnym przenoszonym drogą płciową, a prawdopodobnie również najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Według wyników wielu badań prawdopodobieństwo zakażenia się HPV w ciągu życia wynosi 75–90%” – wskazują eksperci w najnowszym numerze.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny – położnictwo” znajdą Państwo artykuł pt. „Ciąża bliźniacza powikłana wewnątrzmacicznym obumarciem płodu z zespołem Turnera”. Autorzy wskazują w nim na zwiększone ryzyko powikłań w przypadku ciąż bliźniaczych nie tylko u płodów, ale i u matki. Płodom w takich wypadkach częściej grożą wady wrodzone, obumarcie wewnątrzmaciczne, obserwuje się także wyższą umieralność okołoporodową. W artykule przedstawiono przypadek 25-letniej pierwiastki, przyjętej do kliniki w 18. tygodniu ciąży bliźniaczej z podejrzeniem wady u jednego z płodów.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Cholestaza ciężarnych, stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny w 31./32. tygodniu ciąży. Opis przypadku”. Lek. med. Urszula Marzec prezentuje w nim przypadek trzydziestoletniej pacjentki w pierwszej ciąży. W chwili zgłoszenia się do gabinetu ginekologicznego na kolejną wizytę kontrolną była w 31./32. tygodniu ciąży: „dotychczas zdrowa, z wywiadem chorobowym nieobciążonym, nieprzyjmująca żadnych leków. Jedyną dolegliwością był niewielki świąd skóry – zupełnie zbagatelizowany przez pacjentkę”. Właśnie zignorowany świąd był objawem cholestazy ciężarnych. Przypadek tej pacjentki został wybrany ze względu na szybko zmieniający się stan zdrowia, w tym zagrażający jej i dziecku stan przedrzucawkowy oraz konieczność porodu przedwczesnego.
Z kolei w dziale „Przypadek kliniczny – ginekologia” omówiony został przypadek 51-letniej pacjentki z rakiem jajnika. Jest to jeden z najgroźniejszych oraz najczęstszych nowotworów narządów płciowych, który dotyczy kobiet. Dodatkowo rak jajnika jest zwykle wykrywany zbyt późno, a leczenie nie daje odpowiednich rezultatów. W tekście znajdą Państwo epidemiologię, etiologię oraz objawy tego nowotworu.