Temat pierwszego numeru „Forum Położnictwa i Ginekologii” brzmi „Ultrasonografia w położnictwie. Praktyczne wskazówki wykonywania ultrasonograficznego badania przesiewowego w I trymestrze ciąży. Zasady wykonywania według The Fetal Medicine Foundation”. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na badanie, które powinno być dostępne dla każdej ciężarnej między 11 a 13 tygodniem ciąży.
Ultrasonograficzne badanie przesiewowe służy wstępnej ocenie anatomii płodu i markerów aberracji chromosomowych. Wszelkie nieprawidłowości wykryte w ciąży między 11 a 13 tygodniem to wskazanie do badania płodu w ośrodku referencyjnym. W artykule zespół ekspertów przedstawia zasady wykonywania USG w tym okresie wraz z opisem sposobu badania przezierności karku, kości nosowej, przepływu w przewodzie żylnym, niedomykalności zastawki trójdzielnej oraz kąta szczękowo-twarzowego. Będą mogli zapoznać się Państwo m.in. ze wskazaniami do badania oraz interpretacją wyników.
W niniejszym wydaniu omówimy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Przypadek kliniczny-położnictwo” omawiamy cukrzycę, otyłość oraz zespół metaboliczny w ciąży na podstawie analizy przypadku. Dr Agnieszka Zawiejska i prof. Ewa Wender-Ożegowska wskazują na coraz częstsze występowanie tych powikłań wśród ciężarnych. Zwracają uwagę na fakt, że zarówno zespół metaboliczny, jak i zaburzenia tolerancji glukozy mogą rozwijać się jeszcze przed ciążą, przy czym nie są wykrywane ze względu na bezobjawowy przebieg. Problemy te omówiono na podstawie przypadku 32-letniej pacjentki w 22 tygodniu ciąży, ważącej 100 kg przy wzroście 160 cm, cierpiącej na otyłość i cukrzycę.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Zespół wad wrodzonych w ciąży powikłanej cukrzycą przedciążową. Analiza przypadku i opis postępowania”. Konieczne jest planowanie ciąży przez kobiety chorujące na cukrzycę przedciążową. Ma to największe znaczenie dla jej przebiegu oraz ogranicza możliwości powikłań u matki i płodu. „Brak wyrównania metabolicznego w kluczowym dla rozwoju ciąży okresie embriogenezy może prowadzić do powstania wad wrodzonych” – piszą eksperci. W artykule przedstawiono przypadek 27-letniej kobiety w pierwszej ciąży ze stwierdzoną cukrzycą typu I, na którą choruje od 5 roku życia. Ciąża pacjentki nie była planowana, a jej stan nie był wyrównany metabolicznie, co wpłynęło na rozwój zespołu wad wrodzonych u płodu.
W niniejszym wydaniu znajdą Państwo także artykuł pt. „Badanie USG w przypadku otyłości ciężarnej, niekorzystnego ułożenia płodu i małowodzia”. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące ułożenia ciężarnej w takim wypadku, prezentujemy także właściwe ustawienie parametrów ultrasonografu. To istotne informacje ze względu na utrudnienia i komplikacje, które stwarzają otyłość i małowodzie.
Polecamy także zapoznanie się z rubryką „Tematy interdyscyplinarne”, w której lek. Adam Czyżyk oraz prof. Błażej Męczekalski omawiają zaburzenia funkcji tarczycy w odniesieniu do zaburzeń rozrodu. Zwracają oni uwagę, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność wpływają na zaburzenia miesiączkowania oraz szkodliwe zmiany w układzie rozrodczym. Ponadto zaburzenia funkcji tarczycy oddziałują na wszystkie narządy i układy.